Veri Merkezi

Altyapı
Bina
Clouduck olarak sunucularımız Netdirekt Veri merkezinde barındırılmaktadır. Netdirekt, 2009 yılında İzmir'in konum olarak stratejik bölgelerinden bir tanesi olan Bornova - Işıkkent 'te kurulmuştur. Bölgenin en önemli özelliği enerji indirme merkezi olarak kullanmasıdır. Bu nedenlede enerjiye ulaşım kolay ve enerji problemleri açısından problemsiz bir bölgedir. Ayrıca konum olarak datacenter , İzmir Merkezine göre 60 metre yüksektedir. Buda olası sel felaketlerine karşı kullanım açısından daha uygundur.

Güç
Datacenter enerji altyapımızda sektörün öncüsü ve en teknolojik ürünleri , n+1 yedekli olacak şekilde kullanıyoruz. UPS altyapımızda modüler UPS sektörünün öncüsü Newave ( ABB ) sistemlerini N+2 yedekli , jeneratör altyapımızda ise yine n+1 yedekli olarak Aksa Jeneratörleri kullanıyoruz.

İklimlendirme
Veri merkezi içinde sıcak hava koridorlarına hapsedilen 30-35°C değerindeki sıcak hava, hassas klima üniteleriyle emilir ve chiller’lardan gelen soğuk su ile 16-23°C’ye kadar soğutulur. Soğutulan hava doğrudan sunucu sistemlerinin soğuk hava girişlerine yönlendirilir. Kış aylarında bu işlem, dış ortamda bulunan chiller ünitelerinin kompresörlerini kullanmadan doğal soğuk hava ile gerçekleştirilir ve enerji tüketiminde %70’e kadar tasarruf sağlanır. Güç tasarrufu sayesinde Radore’nin yıllık PUE oranı (1,51) sektör ortalamalarının altına çekilebilmektedir.
N+1 Yedekli Liebert Hiross iklimlendirme sistemi
FM200 yangın söndürme sistemleri
2 x 770 KVA Yedekli Dizel Jeneratör
Veri merkezi içinde hava sirkülasyonu sağlayan hassas RC klimalar (iç üniteler)
Suyun bu iki ünite arasında taşınması için gerekli basıncı sağlayan pompalardan oluşmaktadır.
Aktif 5.850.000 BTU ve yedek 2.900.000 BTU soğutma gücü.
Network
Network Çeşitliliği : Clouduck Datacenter, kesintisiz İnternet erişimini 3 farklı operatör ile yaptığı linkler ile sağlamaktadır. 2 farklı santral ( Konak , Hatay ) üzerinden Türk Telekom ile yine 2 farklı santral üzerinden Superonline erişimlerine ek olarak kendi yurtdışı bağlantılarımızı yapmak için dünyanın en büyük ilk 5 operatörü arasında yer alan Cogent üzerinden yaptığımız bağlantılar ile kesintisiz ve yedekli erişim sağlamaktayız.
İzleme (Monitoring)
Monitöring Çözümleri : Clouduck Network Ekibi, Clouduck'ın müşterilerine sunduğu kesintisiz internet erişiminin sürekliliği için network omurgasına ait tüm bileşenleri 7 gün 24 saat boyunca anlık olarak izlemektedir. Network altyapısında Sflow yazılımı ile gelen ve giden verinin takibi yapılmakta, Argus yazılımı ile de sunucu anlık olarak kontrol edilmektedir.
Veri Merkezinden Fotoğraflar

Powered by WHMCompleteSolution